Заменик министерот Муцунски во Њујорк оствари средба со Потсекретарот на Обединетите Нации, Ву Хонгбо

Њујорк, 25 октомври 2016 година

Во рамки на посетата на Обединетите Нации во Њујорк, Заменик Министерот за информатичко општество и администрација Тимчо Муцунски оствари средба со Потсекретарот за економски и социјални прашања на ОН, Ву Хонгбо. Двајцата соговорници детално разговараа за Целите за одржлив развој на Обединетите Нации и за начините, како глобалната заедница да посвети посебно внимание во нивната имплементација.

Арсовска Томовска се сретна со новата директорка на РЕСПА

Скопје, 25 октомври 2016 година

Министерката за информатичко општество и администрација Марта Арсовска Томовска се сретна со новата директорка на Регионалното школо за јавна администрација (ReSPA), Ратка Секуловиќ, која на оваа позиција дојде во јули 2016 година.

РЕАКЦИЈА на Министерството за информатичко општество и администрација

Скопје, 19 октомври 2016 година

Министерството за информатичко општество и администрација ја поздравува денешната прес конференција на потпретседателката на СДСМ Радмила Шеќеринска, која неслучајно ја презема работата на опозицискиот заменик министер Кирацовски и за прв пат после цела година учество на опозицијата во министерството почна да зборува за реални теми кои ги интересираат граѓаните.

Но истовремено, и укажуваме на Шеќеринска дека тоа што таа го најавува за шест месеци, е веќе во фаза на реализација.

Арсовска Томовска на конференцијата „Стандарди за е-транспарентност и е-отчетност на локално ниво“

Скопје, 19 октомври 2016 година

Министерката за информатичко општество и администрација Марта Арсовска имаше воведно излагање на конференцијата со наслов: „Стандарди за е-транспарентност и е-отчетност на локално ниво“, во организација на Центарот за управување со промени, Центарот за одржлив развој АЛКА, Британската Амбасада и Делегацијата на Европската Комисија. Целта на конференцијата е да се отвори дебата за отвореноста и отчетноста на локално ниво и да ја покаже важноста на овие прашања во контекст на придобивките на отворена Влада.

Арсовска Томовска се сретна со Кристијан Тимоние, амбасадор на Република Франција во Република Македонија

Скопје, 06. октомври 2016 година

Министерката за информатичко општество и администрација Марта Арсовска Томовска денеска се сретна со новоименуваниот амбасадор на Република Франција во Република Македонија, неговата екселенција г-дин Кристијан Тимоние.

Арсовска Томовска се сретна со Саша Огненовски- претседател на ИКТ-комората при Сојузот на стопански комори (ССК)

Скопје, 6 октомври, 2016 година

Министерката за информатичко општество и администрација Марта Арсовска Томовска, по вчерашната средба со МАСИТ, денеска одржа работен состанок и со ИКТ-комората при Сојузот на стопански комори (ССК).

Редовен годишен состанок со МАП тимот на НАТО

Скопје, 05. октомври 2016 година

Претставници на Министерството за информатичко општество и администрација денеска одржаа редовен годишен состанок со претставници на МАП тимот на НАТО, посветен на реформата во јавната администрација.

 

МИОА пред предвидениот рок ги реализира одредбите за унапредување на администрацијата

Скопје, 30 септември 2016 година

„Повторно пред истекот на законски предвидениот рок февруари 2017 година, МИОА е подготвено за реализација на новововедените законски одредби кои се однесуваат на раководните административни службеници, и тоа во насока на унапредување на нивните вештини и раководни компетенции“, изјави на денешната прес конференција Министерката за информатичко општество и администрација Марта Арсовска Томовска.

Министерката Арсовска Томовска се сретна со израелскиот амбасадор Дан Оријан

Скопје, 29 септември 2016 година

Министерката за информатичко општество и администрација Марта Арсовска Томовска денеска оствари работна средба со Дан Оријан, амбасадор на Државата Израел во Република Македонија и со почесниот конзул Градимир Шумковски.

Арсовска Томовска во статија на престижниот светски портал за технологија „Networkworld“

Масачусетс, 25 септември 2016 година

Престижниот портал за технологија ,,Networkworld,, во најновата статија за неодамнешниот Светски форум за ИКТ во Холандија, го издвојува учеството на Министерката за информатичко општество и администрација Марта Арсовска Томовска, како еден од клучните говорници на форумот.

Арсовска Томовска на Светскиот форум „Давос на ИКТ“ во Холандија, посветен на дигиталната трансформација

Ајндховен, 20 септември 2016 година

Министерката за информатичко општество и администрација Марта Арсовска Томовска учествуваше на најпрестижниот светски форум за ИКТ во Холандија, познат како „Давос на информациско-комуникациските технологии“. Станува збор за „Глобалниот форум 2016“ што се одржа на тема: „Дигитализација: Глобална трансформација-нови практики, на кој се дискутираше за влијанието на дигитализацијата врз развојот на општеството, визии за иднината, нови современи практики, како и примената на дигитализацијата во различните сфери на живеењето.

Арсовска Томовска на Министерска средба за Дигитална Tрансформација на Западен Балкан

Блед, 5 септември 2016 година

Во рамки на 11-от Стратешки форум во Блед, Република Словенија, денеска се одржа Средба на министрите од Западен Балкан на тема "Креирање околина за Дигитална Трансформација - Улогата на државата".

 

Министерот Марта Арсовска Томовска имаше свое обраќање на средбата на кое укажа дека за Дигитална Трансформација не е доволна само технологија, туку и стратешка определба на држава и посветено лидерство.

Отворен бесплатен интернет клуб во Кривогаштани, во рамки на проектот „Светот на дланка“

Кривогаштани, 2 септември 2016 година

Заменик министерот за информатичко општество и администрација Тимчо Муцунски и градоначалникот на општина Кривогаштани Тони Заткоски денеска го отворија новиот бесплатен интернет клуб, во рамки на проектот на МИОА, „Светот на дланка“. Станува збор за 31- от по ред бесплатен интернет клуб кој се отвора на територијата на Република Македонија.

Нов бронзен медал за Македонија на Меѓународната олимпијада по информатика

Казањ, Русија, 17 август 2016 година

Младите македонски информатичари постигнаа нов голем успех, освојувајќи бронзен медал на 28-мата по ред Меѓународна олимпијада по информатика, која од 12-ти до 19-ти Август се одржува во Казањ, Русија.

 

Арсовска - Томовска на средба со холандскиот амбасадор Вилем Воутер Пломп

Скопје, 04 август 2016 година

Министерката за информатичко општество и администрација Марта Арсовска - Томовска денеска оствари работна средба со амбасадорот на Кралството Холандија во Република Македонија, г-дин Вилем Воутер Пломп.

Во Велес е отворен 30-от бесплатен интернет клуб

Велес, 25 јули 2016 година

Заменик министерот за информатичко општество и администрација Тимчо Муцунски и градоначалникот на општина Велес, Славчо Чадиев, денеска отворија нов интернет клуб во рамките на проектот на МИОА „Светот на дланка", кој има за цел приближување на интернет технологиите до граѓаните и развој на информатичкото општество во Република Македонија.

Syndicate content